medi-partner.pl

Zdrowie prostaty po 40. roku życia – na co warto zwrócić uwagę?

Zdrowie prostaty po 40. roku życia – na co warto zwrócić uwagę?
Autor Alicja Nowak
Alicja Nowak

25 lutego 2025

Klauzula informacyjna Treści publikowane na medi-partner.pl mają charakter wyłącznie edukacyjny i nie stanowią indywidualnej porady medycznej, farmaceutycznej ani diagnostycznej. Nie zastępują konsultacji ze specjalistą. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji zdrowotnych skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikłe z zastosowania informacji przedstawionych na blogu.

Wraz z upływem lat prostata, inaczej gruczoł krokowy, stopniowo się powiększa – to powszechne zjawisko, choć jego przyczyny nie są w pełni poznane. Jej łagodny przerost jest niegroźnym zaburzeniem, które w niektórych przypadkach wywołuje zaburzenia w oddawaniu moczu. Jednak u wielu mężczyzn nie występują żadne objawy, dlatego bardzo ważną kwestią jest tu profilaktyka. W jakim wieku warto o nią zadbać?

Kiedy mogą pojawić się problemy z prostatą?

Łagodny przerost prostaty może zacząć się rozwijać już po 40. roku życia, jednak na początku zwykle nie występują związane z tym zjawiskiem problemy. To, kiedy i czy w ogóle się pojawią, jest kwestią indywidualną. Szacuje się, że około połowa mężczyzn w wieku 75. lat z rozrostem prostaty zmaga się z trudnościami w oddawaniu moczu (mikcji).

Oprócz tego częstym problemem jest również przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego, które występuje u połowy mężczyzn w wieku 35-50 lat. Także i w tym przypadku dokładne przyczyny nie są poznane, choć wśród potencjalnych czynników ryzyka wymienia się stres oraz zaburzenia hormonalne. Inne choroby dotykające prostatę to:

  • ostre zapalenie gruczołu krokowego – może rozwinąć się w każdym wieku, jednak to bardzo rzadko występujące schorzenie,
  • rak prostaty – ryzyko jego rozwoju rośnie po 70. roku życia.

A jak rozpoznać łagodny przerost prostaty? Objawy, które powinny zachęcić do wizyty u lekarza, to:

  • przerywany strumień moczu,
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza,
  • częstsza konieczność wizyt w toalecie,
  • osłabiony strumień moczu,
  • opóźniony początek mikcji,
  • konieczność wstawania w nocy w celu oddania moczu[1].

Badania profilaktyczne chorób prostaty

Ponieważ zmiany przerostowe prostaty mogą przez wiele lat nie dawać żadnych objawów, podstawą profilaktyki są regularne badania. Jeśli w rodzinie występowały przypadki schorzeń gruczołu krokowego, to warto rozpocząć ich wykonywanie już od 40. roku życia, a w pozostałych przypadkach w wieku ok. 45-50 lat. Należą do nich:

  • badanie palpacyjne per rectum (DRE) – lekarz bada przez odbyt wielkość, kształt i konsystencję prostaty,
  • oznaczenie stężenia antygenu swoistego dla prostaty (PSA) – to badanie z krwi, które wykonuje się u mężczyzn z objawami świadczącymi o nieprawidłowościach,
  • USG prostaty – badanie obrazowe oceniające strukturę gruczołu krokowego.

Jak łagodzić objawy przerostu gruczołu krokowego?

Na początku, gdy zaburzenia oddawania moczu nie są bardzo nasilone, leczenie prostaty skupia się na zmianach w stylu życia oraz stosowaniu dostępnych bez recepty leków roślinnych.

Bazują one na wyciągu z owoców palmy sabałowej (a właściwie boczni piłkowanej), który wykazuje działanie antyandrogenne – hamuje enzym 5-α-reduktazę, przekształcający testosteron w dihydrotestosteron (DHT). Podwyższony poziom DHT jest uznawany za jedną z przyczyn łagodnego przerostu prostaty, więc jego obniżenie może zredukować trudności z oddawaniem moczu[2].

A jakie zmiany w trybie życia pozwolą zapanować nad objawami przerostu prostaty? Warto ograniczyć spożycie kawy i alkoholu, ponieważ podrażniają one pęcherz moczowy. Ponadto istotny jest także sposób oddawania moczu – zaleca się robić to dwukrotnie w ciągu kilku minut, co pozwoli w pełni opróżnić pęcherz. Te drobne zmiany oraz regularne badania mogą pozwolić przez wiele lat cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem

[1] Mobley, D., Feibus, A., & Baum, N. (2015). Benign prostatic hyperplasia and urinary symptoms: evaluation and treatment. Postgraduate medicine, 127(3): 301-307.

[2] Ateyah, M. A., Abdulridha, M. K., & Alkabee, M. J. (2021). Saw Palmetto Therapy for Lower Urinary Tract Symptoms Associated with Benign Prostatic Hyperplasia Assessment in Iraq. Medico Legal Update, 21: 1448-1454.

tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Alicja Nowak
Alicja Nowak

Jako właścicielka portalu medycznego z pasją dzielę się rzetelną wiedzą na temat zdrowia. Moje doświadczenie w obszarze medycyny pozwala mi inspirować innych do podejmowania świadomych decyzji zdrowotnych. Znajdziesz tutaj sprawdzone informacje, praktyczne porady oraz wsparcie w dążeniu do lepszego zdrowia. Razem budujemy zaufaną społeczność opartą na wiedzy i transparentności.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

ChorobyNa czym polega operacja zaćmy?

Zaćma to taki cichy złodziej wzroku. Działa powoli, często niezauważenie. Najpierw lekkie zamglenie, potem coraz trudniej dostrzec szczegóły. Aż w końcu pewnego dnia łapiesz się na tym, że rozpoznajesz twarze bardziej po głosie niż po oczach. I wtedy przychodzi moment, żeby coś z tym zrobić. Operacja zaćmy to nie żadna fanaberia – to sposób na odzyskanie życia w ostrości.

ChorobySpray na wszy: nie tylko do leczenia, ale też zapobiegania wszawicy

Wszawica to jedna z najczęściej występujących chorób pasożytniczych. Diagnozuje się ją głównie u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Wszawica nie ma związku z indywidualnym poziomem higieny – zarażamy się nią poprzez bezpośredni kontakt głowa do głowy lub za pośrednictwem różnych przedmiotów, na których bytują wszy, takich jak szczotki, czapki czy ręczniki. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia, jak i zapobiegania wszawicy.

Zdrowie prostaty po 40. roku życia – na co warto zwrócić uwagę?