Wyświetlanie wszystkich wyników: 5

-1%
HIT

Maseczki FFP2

Maseczki Ffp2 Kn95 N95

3.98 1,150.00 
-12%
HIT
3.98 1,200.00 
49.00 1,899.00 
HIT
11.99 1,875.00 
HIT

Maseczki FFP2

Maseczki BISAF BS2

11.99 1,200.00 

Maseczki FFP2 – skuteczne maseczki ochronne

Maseczki FFP2 zyskały popularność podczas pandemii COVID-19. Dotychczas stosowane w budownictwie, medycynie i jako ochrona antysmogowa, obecnie są rekomendowane jako skuteczna bariera przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jakie są ich właściwości? Jak długo można ją nosić? Czytaj dalej.

Jakie są właściwości maseczki FFP2?

Od 27 lutego 2021 r. jedną z rekomendowanych przez Ministerstwo Zdrowia jest maseczka FFP2. W wielu krajach Europy wprowadzono obowiązek noszenia w przestrzeni publicznej tego rodzaju maseczek. Różni się ona od jednorazowej maseczki ochronnej. Oto jej kilka cech charakterystycznych:

Wygląd maseczki FFP2

Maseczka FFP2, podobnie jak inne w standardzie FFP, należy do grupy maseczek wielokrotnego użytku i stosowana jest w profilaktyce ochrony przed zakażeniem COVID-19. W odróżnieniu od maseczek jednorazowych, lepiej przylega do twarzy, tym samym skuteczniej chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi. Maseczka FFP2 określana jest jako antysmogowa lub przeciwpyłowa. W niektórych modelach zastosowano wentyl ułatwiający oddychanie.  

Wykonanie maseczki FPP2

  Maseczka FPP2 ma za zadanie filtrować powietrze z zewnątrz i zatrzymywać drobiny, pył oraz aerozole tak, aby nie dostały się do układu oddechowego. Wykonana jest wielu warstw nieprzepuszczalnego materiału o gęstym splocie. Dodatkowe oznaczenia na opakowaniu informują o charakterystyce maseczek FFP2: - NR – maseczka jednokrotnego użytku (zwykle do 8 godzin). - R – maseczka wielokrotnego użytku, której nie należy nosić dłużej niż 8 godzin. Po tym czasie wymagana jest jej dezynfekcja. Dodatkowo maseczki FFP2 mogą posiadać filtr (np. węglowy) zabezpieczający przed zanieczyszczeniami stałymi jak dym, pył lub kurz. Dodatkowy zawór ułatwia oddychanie i chroni maskę przed wilgocią.  

Skuteczność maseczek FFP2

  Skuteczność filtracji maseczek FFP2 wyrażona jest w procentach. Dla tego typu maseczki ochronnej wynosi ona 94 procent. Jednocześnie produkty te różnią się granicą maksymalnego przecieku. Jest to parametr wskazujący na ilość powietrza przedostającego się z powodu niecałkowitego przylegania do maski. Dla maseczek FFP2 wynosi on 11 procent.  

Jak poprawnie korzystać z maseczki?

  Aby maseczki FFP2 spełniały swoje zadanie, należy zapoznać się z instrukcją ich poprawnego zakładania i zdejmowania.
  • Przed nałożeniem maseczki należy dokładnie umyć ręce lub je zdezynfekować odpowiednim płynem lub żelem na bazie alkoholu.
  • Starannie przykładamy maseczkę do twarzy zakrywając nią usta i nos. Pamiętajmy, aby dokładnie rozłożyć maseczkę FFP2, aby dobrze przylegała do twarzy.
  • Pamiętajmy, że niektóre maseczki posiadają metalowy pasek w górnej części. Przy zakładaniu maseczki staramy się rozmieścić ją tak, aby jej środek znajdował się w okolicy nosa.
  • Nie dotykamy maseczki w trakcie noszenia, ponieważ na jej powierzchni gromadzą się bakterie i wirusy. Po każdym dotknięciu maski należy umyć ręce lub je dokładnie zdezynfekować.
  • Maseczkę FFP2 ściągamy bez dotykania jej przedniej części. Jeśli jest to maseczka na gumki, to po kolei zdejmujemy każdy zaczep z uszu.