Wyświetlanie wszystkich wyników: 12

Certyfikowane maseczki ochronne od Polskiej firmy medycznej zaopatrującej szpitale i nasze domy – chroń siebie i bliskich, ponieważ zdrowie mamy tylko jedno!

1.99 499.00 
1.99 479.00 
HIT

Maseczki FFP2

Maseczki Ffp2 Kn95 N95

3.98 1,150.00 
1.99 479.00 
-12%
HIT
3.98 1,200.00 
1.99 479.00 
-38%
49.00 
HIT

Maseczki FFP3

Maseczki BISAF BS3

15.99 2,350.00 
49.00 1,899.00 
HIT
11.99 1,875.00 
HIT
15.99 2,750.00 
HIT

Maseczki FFP2

Maseczki BISAF BS2

11.99 1,200.00 

Maseczki ochronne – opis i działanie

Maseczki ochronne stanowią pierwszą barierę dla ochrony przed zakażeniem wirusami i bakteriami. Zalecane są przede wszystkim w celu ochrony innych przed zakażeniem w wyniku mniejszego wydzielania aerozolu. Czym są maseczki ochronne? Jak działają? Jakie typy maseczek ochronnych są najlepsze?

Czym są maseczki ochronne?

Od wybuchu pandemii COVID-19 jesteśmy stałymi nabywcami maseczek ochronnych. Traktowane są one, zaraz obok dezynfekcji i zachowania dystansu społecznego, jako jedno z zalecanych działań przeciwdziałającym rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19. Przydają się również jako ochrona przed smogiem i w miejscach o wysokim stopniu zanieczyszczenia powietrza. Maseczki ochronne to złożone z kilku warstw (maseczki ochronne jednorazowe) lub z materiału nieprzepuszczalnego aerozole, pyły i wydzieliny środki prewencyjne przy zagrożeniu zakażeniem infekcjami (półmaski filtrujące). Stosowane szeroko w medycynie, stanowią barierę dla wirusów i bakterii. Ich zadanie to przede wszystkim ochrona osób z naszego otoczenia przed potencjalnym zakażeniem.

Rodzaje maseczek ochronnych i ich zastosowanie

Dostępne są maseczki ochronne jednorazowe, które składają się z trzech warstw jednorazowego materiału propylenowego – materiału szeroko stosowanego w medycynie. Ich zadaniem jest stworzenie fizycznej bariery między błonami śluzowymi a potencjalnym zanieczyszczeniem. Stanowią skuteczną barierę dla aerozoli, w których mogą być obecne wirusy, chociaż z racji przepuszczalności, nie chronią przed samym wirusem. Sugerowany stopień filtracji maseczki ochronnej jednorazowej to II i IIR. Półmaski filtrujące, znane także jako maski medyczne FFP3 i N95, mają za zadanie zatrzymywanie pyłów zawieszonych w powietrzu i aerozoli. Poza materiałem wykonanym z gęstego splotu, posiadają także filtr oczyszczający. Wśród półmasek filtrujących znajdują się zarówno jednorazowe jak i wielokrotnego użytku. Te ostatnie można wymieniać nawet co 28 dni. Norma PN-EN 149 wyodrębnia półmaski w trzech klasach – FFP1, FFP2 i FFP3. Warto wspomnieć, że maseczki ochronne FFP2, zapewniają nawet 98% skutecznej filtracji.

Jak używać maseczki ochronne?

Należy podkreślić, że żadna maseczka nie ma stuprocentowej skuteczności. Wszystkie gwarancje producenta mają zastosowanie tylko i wyłącznie wtedy, gdy maseczka ochronna jest stosowana prawidłowo. Aby mieć pewność, że zapewniamy sobie i innym ochronę należy:  
  • sprawdzić przyleganie maseczki ochronnej do twarzy,
  • podczas zdejmowania nie dotykamy czaszy maseczki ochronnej,
  • sprawdzamy położenie metalowego paska (w niektórych dostępnych maseczkach ochronnych) i ustawiamy go na środku górnej części nosa,
  • po użyciu należy natychmiast poddać maseczkę ochronną utylizacji.
Warto pamiętać, że tylko prawidłowe noszenie maseczek ochronnych może skutecznie podnieść ochronę przed potencjalnym zagrożeniem. Sugerujemy również zapoznanie się z wytycznymi WHO i DCD odnośnie obowiązku i prawidłowego korzystania z maseczek ochronnych.